• W co się bawić?
 • DIY 5 zabaw edukacyjnych dla przedszkolaka

  Zabawy, które uczą to świetny sposób na łączenie tego, co przyjemne z pożytecznym. Dziś pokażę Wam kilka pomysłów na zabawy edukacyjne, które możecie zrobić same z Waszymi dziećmi.

  zabawy-edukacyjne

  Usłyszałam kiedyś takie stwierdzenie, że dziecko jest kreatywne dopóki nie pójdzie do szkoły i coś w tym jest, że nasze szkoły zabijają w dzieciach kreatywność. Nie wiem czy wiecie, ale wyraz „szkoła” pochodzi od greckiego słowa schole, oznaczającego rozrywkę, tylko dlaczego nasz system szkolnictwa z niej zrezygnował?

  Warto wykorzystać moment, czasem nawet iskrę zainteresowania jakimś tematem u naszego dziecka do nauki. Oto kilka zabaw, przy których możecie miło spędzić czas, a przy okazji nauczyć Wasze dzieci czegoś nowego. Myślę, że to również doskonała okazja dla rodzica, aby odświeżył swoją wiedzę.

  Ciastolinowe literki

  www

  Do zabawy ciastoliną nie trzeba przekonywać żadnego malucha. Każdy rodzic wie, że dzieci po prostu kochają ciastolinę, pozwala ona na ogromną kreatywność, a ponadto rozwija zdolności manualne i małą motorykę. Dlaczego więc nie wykorzystać jej do nauki, np. literek?

  Jeśli dziecko nie potrafi zrobić ich samo, może pomóc w robieniu „węży”, z których dorosły będzie je formował. Gdy już nauczymy się liter możemy układać z nich wyrazy. Myślę, że taka forma nauki świetnie sprawdziłaby się w szkole.

   

  Wulkan

  www2

  Zrobienie wulkanu z masy solnej, to doskonała okazja do rozmowy o nim i… nauki!

  Jeśli Twoje dziecko jest miłośnikiem dinozaurów, przy okazji czytania o nich możesz wspomnieć o tym, że w epoce dinozaurów było wiele czynnych wulkanów. Taki wulkan z masy solnej z pewnością przyda się do zabawy w krainę dinozaurów, nasz powstał właśnie w tym celu. Synek pomalował go farbami, a ja pokryłam go bezbarwnym lakierem do paznokci, aby nie brudził rąk.

   

  Zegar „ala” elektroniczny

  1-png

  Zrobienie papierowego zegara zajmie Wam naprawdę chwilkę. Wycięłam koło, a następnie na środku dwa kwadratowe okienka, nad i pod okienkami zrobiłam nożykiem poziome nacięcia tej samej długości. Potem przygotowałam dwa paski, na jednym napisałam godziny, na drugim minuty. Pasków najlepiej zrobić kilka i zmieniać, gdy maluch nauczy się ich, jeden pasek byłby zbyt długi. Zegar „elektroniczny” jest wg mnie dużo łatwiejszy do nauki dla dziecka (w moim przypadku 5-letniego) niż wskazówkowy.

   

  Kontynenty

  Naukę kontynentów podpatmapa-1-wwwrzyłam z metody nauczania Marii Montessori, która zaleca uczyć od ogółu do szczegóły. Oznacza to tyle, że w przypadku mapy świata naukę rozpoczynamy, od dopasowywania konturów kontynentów do tych na mapie na zasadzie puzzli. Kolejnym krokiem jest nauka ich nazw, a dopiero później poznajemy kraje.

  W metodzie Montessori jest więcej szczegółów dotyczących nauki mapy, ja wykorzystałam jedynie ogólną koncepcję.

   

  Układ Słoneczny

  www1

  Wiem, wiem, że mój układ wygląda na nieco podniszczony i sfatygowany i taki właśnie jest, bo jest z nami już długo. Kiedy synek zainteresował się kosmosem i planetami, kupiliśmy książkę dla dzieci (pisałam o niej tutaj) na ten temat. Postanowiłam wykorzystać moment zainteresowania do nauki układu planetarnego.

  Narysowaliśmy pastelami planety uwzględniając ich kolor i wielkość, po czym synek je podpisał. Codziennie czytaliśmy sobie ich nazwy i zupełnie przy okazji mój przedszkolak nauczył się ich nazw.

  Ja również dowiedziałam się, że Pluton nie jest już częścią naszego Układu Słonecznego. W 2006 r. stwierdzono, że jest to planeta karłowata i wykluczono ją z grona planet naszego układu. Za moich szkolnych czasów jeszcze do niego należał.

   

  Znasz inne pomysły łączące zabawę i naukę? Podziel się proszę w komentarzu. 🙂

  Inne pomysły na zabawy z dzieckiem znajdziesz TUTAJ.

  Dodaj komentarz

  6 komentarzy do "DIY 5 zabaw edukacyjnych dla przedszkolaka"

  avatar
  1000
    Subscribe  
  najnowszy najstarszy oceniany
  Powiadom o
  Przyjazne Życie
  Gość

  Ciekawa ta zabawa z mapą świata! Bardzo mi się podoba. Może z moim chrześniakiem taką zrobimy. Pozdrawiam!

  Zuzia
  Gość

  Bardzo fajne pomysły 🙂 A może napisałabyś tez o zabawach dla 1-2 latka? Mi kończą się pomysły.
  P.s. Na moim blogu pod relacją z Londynu trwa właśnie Liniowe Party – serdecznie zapraszam do dodania tam Twojego wpisu 🙂

  ArtMagda
  Gość

  zegar fajny, spodobał mi się najbardziej :)https://subiektywnieoliteraturze.blogspot.com/ pozdrawiam!

  Krystyna
  Gość

  Moje przedszkolaki lubią nawlekać koraliki. Uwielbiają również zabawy ciastoliną. A ja najchętniej włączam ich w prace domowe – bo dzięki temu sama mam mniej do zrobienia w mieszkaniu. Być może wszystko zajmuje dużo więcej czasu, ale można mieć zrobione wolniej albo wcale 😉