• Mamy zdanie
 • Nowy rok, nowe życie, nowa TY!

  Chciałabyś schudnąć, zacząć ćwiczyć, zmienić pracę, a może zacząć realizować swoje pasje i marzenia? Każda z nas ma czasem mniejsze lub większe problemy z realizacją celów. Chcesz wiedzieć, co sprawdza się u mnie? Przeczytaj ten wpis.

   

  Rok temu o tej porze miałam plan – rozwinąć moją działalność copywriterską. Praca zdalna to dla mnie idealne rozwiązanie (więcej o tym, gdzie szukać pracy zdalnej przeczytasz tutaj). Mogę pracować z domu o dowolnej porze, a moi chłopcy nie muszą spędzać długich godzin w placówkach, na czym bardzo mi zależało.

  Oczywiście ma ona również swoje minusy. Są nimi chociażby formalności i umowy, które trzeba ogarnąć samemu będąc freelancerem. U mnie dochodzi do tego jeszcze brak możliwości pracy w wymiarze pełnoetatowym z uwagi na to, że, tak jak wspominałam, chłopców odbieram stosunkowo wcześnie, bo około południa. Na pracę mam więc kilka godzin przed południem i 2-3 godziny wieczorem.

  Cel – plan – realizacja

  Rok 2018 zaliczam do udanych. Najważniejszy cel – znalezienie ciekawych zleceń mogę uznać za osiągnięty. Udało mi się nawiązać fajne współprace online, dzięki którym mam ciągłość zleceń. W przyszłość patrzę z optymizmem i mam już kolejne plany, o których napiszę Wam za jakiś czas.

  W momencie, gdy piszę ten wpis przypomniał mi się film pt. „Sekret”, który niedawno oglądałam. Opowiada on o tym, jak działa tzw. prawo przyciągania, które mówi mniej więcej tyle, że jesteśmy tym, co myślimy. Pomyślałam sobie, że u mnie ono chyba również działa!

   

  Jak planuję i co mnie motywuje?

   

  Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania.

  Walt Disney

  Być może myślisz sobie w tym momencie: „łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”? I masz rację! Realizacja celów wymaga wysiłku, ale jeśli są one jasno określone i wiemy, po co podejmujemy trud, to z pewnością jest łatwiej. Jeśli nie przełożymy planowania na działanie, to nic się w naszym życiu nie zmieni, może poza naszym samopoczuciem, które będzie gorsze.

  Zastanów się czy nie jest tak, że prawdziwie szczęśliwe jesteśmy wtedy, gdy robimy to, co daje nam satysfakcję, radość i poczucie spełnienia? W końcu mamy tylko jedno życie! Szkoda marnować go na narzekanie i odkładanie działania na bliżej nieokreślone „kiedyś”. I tu nasuwa mi się kolejny cytat, który gdzieś przeczytałam:

  Kiedyś – nie ma takiego dnia tygodnia!

   

  9 rzeczy, które motywują mnie do działania

  U mnie również z realizacją celów bywa różnie, ale coraz częściej mam poczucie, że jestem na wygranej pozycji. Mam wrażenie, że tym, co nam kobietom często utrudnia działanie jest perfekcjonizm. Odzywa się gdzieś z tylu głowy mówiąc: „nie jesteś wystarczająco dobra, są lepsi!”, „schudłaś tylko kilogram?”, „tyle planów miałaś, a znowu tak mało zrobiłaś”. Sama walczę z perfekcjonizmem i wiem, jak bardzo potrafi utrudniać życie i blokować działanie. Są również, rzeczy, które mi w działaniu pomagają. Co to takiego?

  1. Upór

  Upór to cecha, która w życiu zarówno przeszkadza, jak i pomaga. Czasem z nim walczę, innym razem cieszę się z jego rezultatów, bo to on daje mi wytrwałość w dążeniu do celu.

  2. Refleksja nad zmianą

  Zanim zaczniesz działać dobrze jest zastanowić się, jakiej zmiany pragniesz i co możesz zrobić, już dziś, w kierunku jej realizacji. Znajdź odpowiedź na pytanie, jaki powinien być Twój pierwszy krok i wykonaj go! Jeśli ma być to np. zmiana zawodowa pomocna może być rozmowa z coachem pracy. W tym temacie polecam Ci wywiad z mojego bloga z konsultantką kariery Moniką Juniewicz – Jak znaleźć pracę marzeń?

  3. Opracuj plan działania

  Wypisz sobie krok po kroku, co będziesz robiła w kierunku realizacji celu i wyznacz datę jego realizacji. Jak mawiał Napoleon Hill:

  Cel to marzenie z datą realizacji.

  3. Metoda małych kroków

  Słyszałaś o metodzie małych kroków? Polega ona na rozłożeniu celu na „części pierwsze”, a następnie wykonywaniu choćby małych rzeczy w kierunku ich realizacji. Wspomniane kroki powinny być tak małe, aby niemożliwe było ich niewykonanie. Może to być np. czytanie czy ćwiczenie 10 minut dziennie, zamiana jednej niezdrowej rzeczy, z naszej diety, na jedną zdrową, zapisanie się na badanie czy kurs dający nam nowe umiejętności, które zawsze chcieliśmy zdobyć.

  4. Uwierz w siebie i swoje możliwości

  To jedno z trudniejszych wyzwań, ale jest na to sposób! Wiesz jaki? Zacząć działać! Dlaczego? Jak napisał N. V. Peale:

  Działanie wspaniale umacnia i przywraca wiarę w siebie.

  Sprawdziłam to na sobie i potwierdzam w 100%! Gdy zaczniesz działać świat zaczyna Ci sprzyjać i zaczyna działać prawo przyciągania.

  5. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj!

  Książki to prawdziwa skarbnica wiedzy, siły i motywacji do działania! Potrafią zmieniać życie, podejście i spojrzenie na wiele spraw. Mówi się, że kto czyta żyje podwójnie, a gdy dodać do tego jeszcze słuchanie audiobooków i podcastów to dopiero życie! 😉 Internet to obecnie ogromna baza darmowej wiedzy. Oczywiście jest ona różnej jakości, ale znajdziesz tam również dużo wartościowych treści.

  A jeśli nie lubisz czytać to… czytaj! Zapomnij o nudnych lekturach i książkach, które zmuszona byłaś przeczytać w okresie szkolnym. Uwierz mi, jeśli sięgniesz po książkę z obszaru, który Cię interesuje poznasz zupełnie inny wymiar czytania i już nie będziesz mogła przestać! Moja lista książek do przeczytania regularnie się powiększa i chcę, aby nigdy się nie skończyła!

  6. Nie czekaj na odpowiedni moment

  Odpowiedni moment może być tu i teraz. Dotyczy to wielu rzeczy, które chcemy zmienić w naszym życiu. Nie czekaj, aż będziesz wystarczająco dobra, zacznij działać już dziś! Traktuj błędy, jako okazję do nauki, a nie życiową porażkę.

  7. Nie korzystaj z „ulgi na start”

  A gdy już zaczniesz działać, wiedz, że początki bywają trudne i nie ma „ulgi na start”. Jednak trudne początki często wiele nas uczą. Nie poddawaj się! Wytrwaj, a zobaczysz, że efekty przyjdą same. Pamiętaj, że:

  Motywacja jest tym co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym co pozwala Ci wytrwać!

  Stephen Covey

  Moje pierwsze teksty copywriterskie pisałam za baaardzo niską stawkę ciesząc się, że mam zlecenia. Dziś tego nie żałuję. Opłaciło się, bo dzięki temu budowałam moje portfolio i gromadziłam pozytywne opinie zadowolonych klientów (możesz przeczytać je tutaj), co pozwoliło mi na podniesienie cen.

  8. Małe sukcesy to Twoja motywacja

  A gdy już będziesz miała na koncie swoje małe sukcesy w obszarze, na którym Ci zależy niech one motywują Cię do dalszego działania. Dla mnie są nimi zadowoleni klienci i pozytywne opinie, które otrzymuję. Dla Ciebie może to być np. bieganie raz w tygodniu, schudnięcie 1 kg miesięcznie czy przeczytanie 1 książki w interesującym Cię temacie.

  9. Znajdź czas dla siebie

  Nie samą pracą żyje człowiek. Znajdź czas na odpoczynek, relaks, robienie tego, co sprawia Ci przyjemność, aktywność fizyczną.

  Dla mnie doskonałą ładowarką energii jest bieganie, joga i czytanie. I choć czasem mam słabsze dni, tygodnie, a nawet miesiące to już wiem, że potrafię się zmobilizować i, że mogę, jeśli chcę.

  A jeśli jesteś mamą maluszka i stukasz się właśnie w głowę myśląc – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, to zgadzam się z Tobą w 100%! Gdy moi chłopcy byli mali, i nie chodzili jeszcze do przedszkola/szkoły, ja również sobie odpuściłam na jakiś czas i dobrze mi to zrobiło. W tym czasie zrozumiałam czego chcę zawodowo, odnalazłam swoją drogę, a gdy minęły trudne początki wzięłam się do działania.

  W nowym roku życzę Ci dużo odwagi, motywacji i spełniania marzeń. Życzę Ci również, abyś żyła według własnego planu. A jeśli czasem się poddasz, upadniesz, popełnisz błąd pamiętaj o tym, że najważniejsze to wstać, otrzepać się i działać dalej, nawet jeśli dużo pracy jeszcze przed Tobą.

  Ideały nie istnieją i mnie do niego baaardzo daleko. Warto pamiętać o tym, że każdy kto odniósł sukces czy to w sporcie, czy to w odchudzaniu czy w życiu zawodowym kiedyś zaczynał od zera i był w punkcie, w którym być może Ty jesteś dziś. Uwierz w to, że możesz, jeśli myślisz, że możesz i do dzieła! Wierzę w siłę kobiecości. Ty też masz ją w sobie!

  Jeśli masz swoje sposoby na motywację koniecznie podziel się nimi w komentarzu. Możesz również napisać do mnie tutaj.

  Dodaj komentarz

  Bądź pierwszy!

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o